Choď na obsah Choď na menu
 


História a pôvod saluki

26. 2. 2008

Obrázok


          Saluki, tiez známa ako Gazelý chrt alebo Perzský chrt, bola v minulosti považovaná za „Kráľovského psa Egyptu.“ Sú považované za najstaršie známe domestikované psie plemeno na svete. História plemena Saluki sa začala datovať pred 9000 rokmi. Zostali presne také aké boli počas staroveku.

Pre Arabov z púšte sú tiež známe ako „El Hor - šľachtic“ a chovajú ich s veľmi veľkou úctou. Nikdy neboli predávané. Výnimočne bola Saluka darovaná a to len ľuďom, ktorých si chovateľ veľmi vážil. Saluki mohla byť darovaná len nomádskym púštnym Arabom, ktorí sú známi ako Beduíni. Kočovali po púšti a Saluka pre nich znamenala živobytie. Táto tradícia sa medzi Beduínmi uplatňuje aj v súčasnosti. Boli to tieto nomádske kočovné karavány, ktoré predstavili Egyptu Saluku ako obchodný artikel. Beduíni svoje milované chrty vymieňali za meď, hodváb a voňavky (myrrh). Telesné pozostatky, mumifikované Saluki, maľby a sošky boli často nachádzané v hroboch.

Beduíni chovali Saluki na obraz mocného Arabského koňa. Gracióznosť, rýchlosť, vytrvalosť a krása nikdy neustúpili a do súčasnosti sú považované za popredné charakteristiky pre Saluki a Arabské kone. Sú výrazne ohraničené s hodvábnou srsťou, hlbokým hrudníkom a dlhými nohami.

Saluki sú považované za sväté a často uctievané ako „posvätný dar od Allaha“. Beduíni veria, že „ Saluki je Allahov pes a preto musí byť dokonalá.“ Pretože boli Saluki považované za sväté bolo im dovolené bývať spolu s kmeňom v stanoch. Žiaden iný pes alebo tvor nemal toto privilégium.

Saluki sú známe ako chrty (sight hound/gazehounds), ktoré pri love využívajú zrak a svoju rýchlosť. Beduíni šľachtili Saluki na lov malých druhov zvierat ako zajace alebo líšky, ako aj na lov veľkých druhov zvierat ako sú púštne gazely.

Na začiatku lovu, bola Saluki nesená na koni aby si šetrila sily pre nastávajúcu poľovačku. Niekedy Saluki lovili spolu so sokolom. Sokol bol vytrénovaný na zachytenie pohybu veľkej zvery. Pohyb zvery spomaľovali krúžením okolo nej. Keď bola korisť zachytená, lovci vypustili Saluki. Prvou ich úlohou bolo utekať smerom k sokolom, zaregistrovať a chytiť korisť. Najlepšie trénované Saluki dokázali nájsť a chytiť korisť bez asistencie sokola. Lov býval buď krátky a rýchly alebo Saluki ubehli aj niekoľko míľ, kým nechytili korisť. Takýmto spôsobom Beduíni chovali Saluki s úžasnou životnou energiou a rýchlosťou.

Saluki bola vyšľachtená tak, aby čelila drsným podmienkam prostredia v ktorom žila. Rodení lovci nie sú rozmaznávaní a žijú dosť ťažkým životom. Saluki majú pevné rozšírené labky, ktoré majú medzi prstami dlhšiu srsť. Umožňuje im to bežať cez nerovný terén na veľkú vzdialenosť bez toho, že by si zranili vankúšiky na svojich labkách.

Dospelé Saluki by mali vyzerať pevne s dobre definovaným svalstvom. Ich srsť by mala byť lesklá a prvé dve alebo tri rebrá by mali byť dobre viditeľné. Horná ľadvinová kosť ,charakteristický znak plemena, by mala byť tiež viditeľná. Saluki sú úhľadné, dlhonohé s predĺženou úzkou tvárou a svetlými očami tvaru mandle.

Saluki je chudý kostnatý atletický pes. Existujú dva typy srsti, smooth (hladká, jemná) a feathered (páperová). Typ feathered má dlhú srsť na ušiach, chvoste a nohách. Saluki môze byť rozlične veľká. Jej veľkosť záleží na jej krvnej línii príp. oblasti z ktorej pochádza. Ale v štandarde sa uvádza výška 58,5 – 71 cm pre psy, fenky by mali byť súmerne menšie. Akákoľvek farba a farebná kombinácia sú prípustné (grizly, čierna, biela, krémová, červená, svetlá...).

Saluki sú väčšinou pokojnej povahy a zvyčajne štekajú len aby upozornili na neznámeho.

Sú skvelými spoločníkmi, naplno oddanými svojej rodine. Bývajú rezervovaný voči neznámym, presne ako ich šľachtili Beduíni. Táto rezervovanosť voči neznámym je typická pre toto plemeno.

Pre výchovu Saluki je potrebné mať veľa trpezlivosti a pochopenia. Poslušnosť je dôležitá a treba ju Saluki učiť od malého šteňaťa. Saluki si vyžadujú veľmi citlivý prístup kvôli svojej jemnej povahe. Ak je na ne majiteľ tvrdý, stávajú sa z nich bojazlivé a plaché psy.

Saluki dospievajú pomaly či už po psychickej stránke ako aj po stránke fyzickej. Dospelosť obvykle dosiahnu okolo tretieho roku svojho života. Dospelé Saluki majú malý apetít a veľa nejedávajú. Dobré je umiestniť ich misku na jedenie na vyššie položené miesto resp. na nejaký stojan kvôli ich dlhým nohám.

Nemajú charakteristický psí pach a vyžadujú si len malú starostlivosť o srsť. Je veľmi dôlezité pravidelne vyčesávať srsť na ušiach aby sa zabránilo jej plstnateniu, zamotávaniu a strate jej lesku.

Saluki sú aktívne, ostražité, nežné, elegantné, pôvabné, láskavé, inteligentné, nezávislé, od cudzích ľudí si držia odstup. Saluki je univerzálny lovec, ktorý si buduje až nadprirodzený vzťah k svojmu majiteľovi a ktorý je aj poslušný.

 

História+

 

Saluki patrí medzi najstaršie plemená loveckých psov. V starých egyptských hrobkách, sumerských stavbách a asýrskych chrámoch boli objavené rôzne maľby a veci spojené so Salukami. Tieto nálezy dokazujú, že domestikované Saluki sa vyskytovali už pred 7000 rokmi a aj v súčasnosti sa nachádzajú v relatívne nezmennej podobe. Od antických čias až po súčasnosť je Saluki využívaná pri poľovačkách na  gazely, zajace, dropy, šakaly, líšky a divoké osly. Lovecký štýl Salúk spočíva v zaregistrovaní koristi, jej prenasledovaní až kým nie je vyčerpaná, následnom dobehnutí a ulovení. Saluki je univerzálny lovec, ktorý sa uplatní pri poľovačke na akúkoľvek korisť. Nomádski Beduíni, žijúci na Blízkom východe, využívajú Saluki na obstarávanie potravy a to pri poľovačkách už niekoľko tisícročí (2000 – 3000 rokov). S príchodom Islamu, psy boli a stále sú považované za nečisté zvieratá. V prípade Saluki však bola urobená výnimka. Saluki sú Beduínmi považované za dar od Allaha svojím deťom. Je im dovolené bývať v stanoch a sú považované za neobyčajných spoločníkov. Hovorí sa, že Beduín nikdy nepredá Saluki ale podaruje ju ako špeciálny a prestížny dar.

 

Otázky na ktoré treba brať ohľad pri histórii Salúk sú:

 

Čo Beduíni hľadajú v Salukách?

 

Prečo chcú Beduíni konkrétnu farbu alebo typ Saluki?

 

Čo považujú Beduíni za dobrý výkon?

 

Aké typy Salúk rôzne Beduínske kmene majú a chovajú?

 

Pre aké účely sa používajú jednotlivé typy Salúk?

 

Väčšinu týchto otázok možno zodpovedať po poznaní terénu, podnebia a koristi, ktoré sa menia v závislosti od jednotlivých území, na ktorých sa Saluki vyskytujú. Tiez si treba uvedomiť, že Saluki nemajú svoju „Krajinu pôvodu“ ale „Oblasť pôvodu“. Historicky možno Saluki nájsť v Iráne, Iraku, Turecku -  na severe, cez Arabský polostrov - na juhu a východe, v Egypte, cez Severnú Afriku - na západe. Pre zaujímavosť, v týchto oblastiach sa vyskytujú staré maľby Salúk zobrazujúce širokú škálu rozličných chovaných typov.

V nasledujúcom odseku sú spomenuté body, ktoré môžu byť interpretované ako „štandard plemena v regióne pôvodu“. Všetky tieto body sú spomenuté v nasledujúcej úvahe: Predstavte si sami seba na okraji Arabskej púšte táboriť tri týždne. Máte všetko základné vybavenie pre kempovanie ale Vaše zásoby jedla sú obmedzené na 210 litrov vody a 4,5kg ryze. Pred stanom stojí šesť Salúk, môžete si vybrať tri z nich. Dve z nich sú takého istého pohlavia a jedna je opačného pohlavia. Uvedomte si, že budete používať Saluki na zabezpečenie obživy pre Vás aj pre ne samé. Ktoré z nich si myslíte, že budú vedieť robiť prácu pre ktorú boli šľachtené? Loviť zrakom, ubehať korisť, chytiť ju a priniesť?

 „História a pôvod sú použité s povolením Chovnej stanice púštnych Saluki Ruah Midbar. www.RuahMidbar.co.il. Preložila: Nikoleta Tokárová.“