Choď na obsah Choď na menu
 


Obrázok


        Saluki sme už chceli dlhšiu dobu a keďže na Slovensku nebol žiadny vrh a vrhy neboli ani plánované, rozhodli sme sa podať inzerát na špecializované stránky. Už o pár dní sa nám ozvala Tatjana Djarmotski zo Srbska, ktorá na Slovensku študovala. Mali vrh z ktorého im ostali dvaja psíci, Amber a Aaron. Ale boli už trochu odrastenejší. Slovo dalo slovo a my sme si v novembri 2003 domov niesli našu prvú Saluki Ambera. Berička sme si veľmi obľúbili, veľmi skoro sa stal zlatíčkom celej našej rodiny a my sme začali túžť po ďalšej Saluki.

V máji 2004 sme išli na výstavu do Banskej Bystrice, kde sme sa zoznámili s chovateľkou Michaellou Okon z Izraela, ktorá na Slovensku študovala veterinárnu medicínu. V Banskej Bystrici sme prvýkrát v živote videli púštnu Saluki, konkrétne psa Michaelli menom Ben Hoor Silver Ruah Midbar. Veľmi sa nám tento typ Saluki zapáčil. Michaella nám rozprávala o fenke, ktorú má doma v Izraeli a ktorá je na predaj. Vtedy sme to nebrali vážne, mať psa z Izraela bolo niečo nepredstaviteľné.

V novembri 2004 sme sa vybrali na výstavu do Nitri. Táto výstava navždy ovplyvnila náš život. Michaella tam doniesla krásnu červenú fenku menom Qessem Mirage, ktorú sme si zaľúbili na prvý pohľad. Michaella sa už na výstave vyjadrila, že nemá žiadny problém dať nám Qessem, lebo vidí ako máme radi Saluki a Qessem sa k nám správa ako ku kamarátom. V ten deň sme povedali nie. Ale po odchode z výstavy nám Qessem Mirage nedala spávať. Po pár dňoch sme našli inzerát Michaelli o tom, že Qessem je na predaj.

Začalo sa to nezáväznými e-mailmi. A po pár dňoch rozmýšlania sme si išli po princeznú Qessem Mirage k Michaelle do Košíc. Asi nikdy nezabudneme na to, ako k nám pribehla a vyložila si prednú labku na naše nohy. Vôbec nebola smutná, že ju vezieme od jej majiteľky.

Qessem Mirage sme dostali na chovnú zmluvu. To znamená, že sme boli jej spolumajitelia a po vrhu (Michaella chcela od Qessem šteniatka), Qessem prešla do nášho vlastníctva.

Qeesička si u nás veľmi rýchlo zvykla s Berim vytvorili nerozlučnú dvojicu a stala sa princezničkou nielen nás ale aj širokého okolia. Preto všetci veľmi ťažko znášali jej polročný pobyt v Rumunsku (kde medzitým začala študovať Michaella). Qessem v Rumunsku mala vrh „E“ a keďže nám záležalo na tom aby jej prvé šteniatka boli pod dozorom veterinára a jej pôvodnej majiteľky, ktorá ju dobre poznala, rozhodli sme sa, po dohode s Michaellou, že vrh bude u nej.

„E“ vrh chovnej stanice Ruah Midbar (Otec: CH. RO, JCH. SK Ben Hoor Silver Ruah Midbar, Matka: CH. SK Qessem Mirage) sa narodil v máji 2007. Z tohto krásneho vrhu sme sa rozhodli nechať si psíka menom Even Derech Ruah Midbar. Evenko je taký náš malý čertík. Ostatné šteniatka vrhu „E“ našli veľmi dobré rodiny po celom svete.

V súčasnosti je naša Saluki svorka trojčlenná, z toho Qessem Mirage a Even Derech Ruah Midbar sú Desert Bred Salukis o ktorých pojednáva aj táto stránka.