Choď na obsah Choď na menu
 


Rozdiel medzi našou Saluki a Desert Bred Saluki

26. 2. 2008

Obrázok

 

Obrázok

Saluki, ktoré sú známe v Európe a ktoré sa chovajú na Slovensku a v okolitých štátoch sa vyznačujú dlhou hodvábnou srsťou na ušiach, chvoste a nohaviaciach. Majú jemnú kostru a veľmi nedôverčivú povahu.

Desert Bred Saluki (púštne Saluki) pochádzajú z Izraela, Iránu, Iraku, Egypta, Sýrie, Jordánska (okolie perzského zálivu a arabský polostrov). Pri DB Salukách rozlišujeme dva typy a to: smooth a feathered.

Smooth typ sa vyznačuje tým, že nemá charakteristickú dlhú hodvábnu srsť na ušiach, chvoste a nohaviciach. Menej skúsený chovateľ ako aj rozhodca si ju ľahko pomýli so Sloughi. Od ktorej sa odlišuje najmä hlavou, ktorú má Saluki hranatejšiu s výraznejším stropom a trojuholníkovým tvarom tela.

Feathered typ sa vyznačuje dlhšou srsťou na ušiach, chvoste a nohaviciach, na ktorú sme zvyknutý aj pri našich Salukách.

Zaujímavé je to, že ani chovatelia Desert Bred Salúk nevedia pri narodení šteniatok s určitosťou povedať, ktoré šteňa bude feathered a ktoré bude smooth. Tieto dva typy sa môžu bez problémov medzi sebou krížiť. Na druhej strane kríženie DB Saluki s „EU“ typom Saluki sa neodporúča. Nakoľko šteniatka z takéhoto spojenia budú skvelými spoločníkmi ale nebudú tak rýchli ako klasická, 100% DB Saluki.

DB Saluki sa vyznačujú mohutnou kostrou, dobre osvaleným telom. Hlava DB Saluki sa vyznačuje silnými čelusťami, ktoré jej umožňujú nosenie ťažkej koristi. DB Saluki sú rodení lovci. V porovnání s našimi Saluki sú neporovnateľnejšie rýchlejšie a pri love aj pohyblivejšie. (Boli sme uchvátený rýchlosťou Qessem, keď sme ju prvýkrát pustili behať s Berim)

Veľké rozdiely sú aj v povahe. Púštne Saluki sú veľmi otvorené, priateľské a nebojácne. Stáročia boli šľachtené nato, aby strážili stany Beduínov. K cudzím ľuďom sú nedôverčivé ale keď vidia, že „cudzí ľudia“ sú majiteľovými kamarátmi, tak sa stávajú prijemnými spoločníkmi. DB Saluki sa učia  trochu ľahšie ako naše Saluki. Majú strašne radi jedlo a sú preň ochotné urobiť hocičo. Púštne Saluki sú veľmi hravé a vždy v dobrej nálade.                                        

                                                                             Autor: Nikoleta Tokárová